EkonomikaKoronavírus COVID-19Prieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 16. apríla 2020 zobraziť celý profil

Sviatky jari boli tentokrát citeľne iné a prejavilo sa to aj na tržbách čerpacích staníc a predajní s potravinami. To, čo Slováci ušetrili na pohonných hmotách, minuli za jedlo. Za potraviny utratili o milión viac ako vlani. 

Opatrenia vlády počas Veľkej noci, v rámci ktorých sa od 8. do 13. apríla obmedzil voľný pohyb osôb, zabránili masovým presunom a návštevám naprieč krajinou, ale nezabránili masovým nákupom. Od pondelka 6. apríla do nedele 12. apríla klienti Poštovej banky utratili za potraviny takmer 6 miliónov EUR, čo je o vyše 1 milión EUR viac ako počas minuloročných sviatkov. 

Analýza platieb kartou klientov Poštovej banky v sledovanom období ukazuje, že obmedzenia súvisiace s pandémiou zmenili aj nákupné zvyky našincov. „Kým najväčší peak veľkonočných nákupov zaznamenávame tradične na Zelený štvrtok, tento rok sa presunul na utorok, čiže na deň pred zákazom vychádzania. Objem platieb kartou nám v tento deň medziročne vzrástol o 38 %, v potravinách až o 79 %. Tohtoročný štvrtok bol až druhým najsilnejším nákupným dňom Veľkého týždňa, pričom počet kartových transakcií medziročne klesol o 14 %,“ upresňuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Opačný trend tentokrát zaznamenali čerpacie stanice

„Čo sa týka tankovania, naši klienti počas Veľkej noci minuli za pohonné hmoty o 29 % menej ako minulý rok. Jediný deň, počas ktorého sme oproti vlaňajšku zaznamenali vyššie tržby na benzínkach bol utorok, teda pred vládnym zákazom presúvať sa medzi okresmi. Objem platieb kartou nám v tento deň medziročne vzrástol o 5 %. Celkovo však môžeme konštatovať, že naši klienti obmedzili cestovanie počas veľkonočného obdobia,“ uvádza Lýdia Žáčková.