Podnikanie xa Publikované 12. augusta 2023 zobraziť celý profil
  • Ceny benzínu a nafty za 31. týždeň (31.07-06.08) opäť rastú zvýšeným tempom. Cena benzínu sa za minulý týždeň pohybovala na priemernej úrovni 1,703 €/l a cena nafty v okolí 1,563 €/l. To predstavovalo medzi týždenný nárast o 3,4 % a 3,78 % (benzín, diesel). Takýto prudký nárast už pozorujeme 2 týždne po sebe. Dôvodom tohto nárastu je pokračujúci rast palív v Rotterdame ako aj pokračujúci rast ropy na medzinárodnej burze.Postupné uvoľňovanie zásob ako aj prevyšujúci dopyt nad ponukou z dôvodu obmedzenej ťažby OPECom je dôvodom rastúcich cien na burze. Takýto rast palív môže postupne sťažovať situáciu centrálnym bankám s kontrolou inflácie. Vyzerá to tak, že bazický efekt pri pohonných hmotách nám postupne vymizne, a opäť nastúpi medziročný rastúci trend, v doprave bude problémom v spotrebnom koši.

V prípade porovnania s EÚ, ceny nafty na Slovensku sa stále nachádzajú pod priemerom EÚ. Slovensko sa radí medzi 11. najlacnejšiu krajinu v porovnaní s ostatnými. V krajinách V4 tankujeme drahšie ako Poľsko a Česko, avšak rozdiely sú tu spôsobené daňovou politikou. Maďarsko je na tom najhoršie z tejto skupiny, dôvodom tak môže byť predošlé zastropovanie cien, ktoré narušili trh s palivami, čím zhoršili konkurenčné prostredie. Navyše vyššie dane a dodatočné zdanenie firiem ako je MOL sa prepísalo do týchto cien.

Čo sa týka cien benzínu, Slováci platia 16. najlacnejší benzín v EÚ, stále však pod váženým priemerom EÚ ako aj váženým priemerom Eurozóny. Vyššie daňové zaťaženie sa taktiež teda javí ako dôvod týchto rozdielov.

Postupný odchod motoristickej sezóny a príchod zimy by tak mohol spôsobiť mierny pokles cien v najbližších mesiacoch. V najbližších týždňoch po prudkých nárastoch a dobehnutiu cien palív v EÚ, ako aj cien ropy na burze, by sme tak mali pozorovať stabilizovanie cien, avšak v najbližších týždňoch nepredpokladám, že by sa ceny pohonných hmôt mali pohnúť nižšie.

Zdroj: analytik XTB, Marek Nemky.