PodnikaniePríbehy xa Publikované 26. augusta 2016 zobraziť celý profil

Pár rokov dozadu som ešte popri štúdiu na VŠ pracoval a brigádoval v športových obchodoch. Táto práca ma bavila, nakoľko som vedel odovzdať zákazníkovi viac ako bežný zamestnanec, keďže som študoval na FTVŠ. Vedel som kombinovať know-how a vedomosti z tréningu s predajom športového vybavenia a to mi dávalo zmysel.

Neskôr som dostal v prvej práci výpoveď

… vlastne sme ju dostali úplne všetci, pretože manažment sa rozhodol zatvoriť všetky filiálky v Čechách a na Slovensku aj napriek tomu, že tá naša bola takmer vždy najlepšia.

Pár mesiacov potom som dostal ponuku na prácu v ďalšom športovom obchode, ktorý som pomáhal rozbiehať od úplného začiatku. Tu sa po asi polroku stala ďalšia zaujímavá udalosť. Bolo mi povedané, že moja hlavná úloha bude pomoc pri organizovaní športových eventov, ktoré robila firma a že v obchode už nebudem pracovať. Že sa mi ozvú … neozvali sa už a tak som skončil aj tam. Musím povedať, že ma to pekne nas***o.

Jedného krásneho dňa som si povedal

“Spravím si vlastný športový obchod a bude lepší ako všetky ostatné!”

A tak som sa rozhodol, že začnem podnikať a založil som protrening.sk. Bez skúseností, bez investícií, bez zručností, len s cieľom vytvoriť najlepší obchod pre športovcov. V začiatkoch mi nemal kto pomôcť z biznisového hľadiska, keďže v mojom okolí nikto nepodnikal, musel som sa učiť všetko úplne nanovo.
Marketing bol pre mňa doslova španielska dedina a na webstránku som vedel napísať maximálne článok. Za takmer tri roky podnikania som sa naučil asi viac ako za posledných 9 rokov štúdia na školách.

Počas tejto podnikateľskej cesty, na ktorú som sa vydal, som zažil mnoho úspechov aj pádov

Keď sa pozriem spätne na všetko, čo som doteraz robil, tak vidím tam množstvo chýb, ktoré som porobil. Ale vôbec mi to nevadí, pretože chyby sú na to, aby sme sa z nich poučili a už ich viac nerobili. Nie je to ako v škole, že za chyby sa “trestá”. Áno aj v biznise môže prísť sem tam trest za chyby (prídeš o čas, peniaze, atď) , ale treba to brať tak, ako hovorím, že sa z nich musíme poučiť a makať na sebe ďalej.

V podnikaní som našiel nový zmysel života

Je to niečo, čo ma neskutočne baví a bol by som schopný pracovať takmer non-stop, čo tiež nemusí byť vždy optimálne. Aj keď nás biznis baví, musíme vedieť od neho “vypnúť”, čo je a bude problém väčšiny, najmä začínajúcich podnikateľov. Ja sám sa to musím doslova učiť.

Fascinuje ma na podnikaní to, že vytváram a budujem niečo vlastné, nie som na nikoho odkázaný, kto ma môže kedykoľvek vyhodiť, ale na druhej strane je odo mňa zatiaľ veľa závislého. Jednoducho, ak sa rozhodneš podnikať, si odkázaný/á len sám/a na seba. Teda pokiaľ nemáš ďalších partnerov / pracovníkov. Ale vieš ako sa hovorí, počet konateľov vo firme má byť nepárny a traja sú už veľa.

Michal Pataky

Michal Pataky
Protrening.sk

Foto: Michalea Brunovská