EkonomikaPoľnohospodárstvoSlovensko xa Publikované 20. decembra 2020 zobraziť celý profil

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) by mal vzniknúť sociálny podnik na spracovanie ovčej vlny. Informoval o tom šéf kraja Ján Lunter.

Spomenul, že spolu s podpredsedom BBSK Romanom Malatincom už absolvovali rokovania na ministerstve pôdohospodárstva a ministerstve životného prostredia, kde predstavili zámer jeho založenia.

Naši ovčiari majú problém. Chceme im pomôcť

Chceme, aby nám štát v tomto pomohol, pretože ovčia vlna je sortiment, ktorý nie je spracovaný a naši ovčiari s tým majú evidentný problém. Takýto sociálny podnik by mohol vzniknúť v Klenovci, kde je ovčiarska tradícia a kedysi tam bola práčka na vlnu. Chceme ovčej vlne nájsť využitie v stavebnom priemysle, ale i v oblasti tradičnej kultúry. Preto som absolvoval aj stretnutie na ministerstve kultúry,“ konštatoval Malatinec.

Článok pokračuje pod reklamou

Vznik sociálnych podnikov je pre kraj dôležitou agendou

Už pred pár týždňami vyzval napríklad farmárov, poľnohospodárov a malých producentov s cieľom vytvoriť sociálne podniky, ktoré budú dodávať lokálne potraviny do stredných škôl a zariadení sociálnych služieb v BBSK. Podľa Luntera sa v krátkom čase prihlásilo hneď 15 záujemcov.

BBSK má v súčasnosti registrované dva krajské sociálne podniky, ktoré dávajú prácu spolu asi tridsiatke ľudí zo znevýhodneného prostredia.

zdroj: TASR / úprava: redakcia