DaneDaňové priznanieÚčtovníctvo xa Publikované 5. marca 2021 zobraziť celý profil

Občianske združenie Slovensko.Digital v spolupráci s komunitou dobrovoľníkov a daňových poradcov aj v tomto roku ponúka aktuálnu aplikáciu na vyplnenie daňového priznania pre SZČO s paušálnymi výdavkami. Pre tých, ktorí si chcú daňové priznanie odložiť, sme pripravili aj formulár na odklad priznania. 

Živnostníci, ktorí využívajú paušálne výdavky, si svoje daňové priznanie môžu vyklikať za pár minút a zadarmo. Vyplniť ho môžu na www.priznanie.digital.

Jednoduchú a interaktívnu webovú aplikáciu pripravilo občianske združenie Slovensko.Digital v spolupráci so Slovenskou komorou daňových poradcov a komunitou dobrovoľníkov. Pri podávaní minuloročného daňového priznania aplikáciu využilo vyše 1500 ľudí. 

Petra Plesníková – Slovensko.Digital: Živnostníci zadajú základné údaje, ako sú príjmy či výdavky, informácie o deťoch, výdavky na zdravotné poistenie a podobne. Formulár im automaticky vyráta daň na zaplatenie. Následne aplikácia vytvorí súbor, ktorý stačí nahrať na web Finančnej správy.“

Formulár zjednoduší aj poukázanie 2% z daní. Živnostníci iba zadajú názov organizácie a formulár za nich automaticky vyplní všetky potrebné údaje. Aplikácia je upravená na nové podmienky pre podávanie daňového priznania za minulý rok.

Ailina Hanková – Slovenská komora daňových poradcov: „Počas uplynulého roku nastali zmeny, ktoré sme museli zapracovať. Pribudla napríklad daňová sadzba 15% a zmenili sa viaceré sumy, ktoré ovplyvňujú výpočet dane. Aplikáciu sme prispôsobili, aby fungovala na podávanie daňového priznania za rok 2020.“

Článok pokračuje pod reklamou

Vyplnenie aplikácie trvá pár minút, je jednoduché, prehľadné a bezpečné

Petra Plesníková – Slovensko.Digital: Užívatelia sa v žiadnom prípade nemusia obávať o bezpečnosť svojich údajov. Pri opustení alebo obnovení webstránky sa dáta okamžite vymažú. Údaje zadané v aplikácii nie sú ukladané, sú použité pre nevyhnutné výpočty na účely vygenerovania súborov pre daňové priznanie.“ 

Do vytvárania aplikácie sa zapojilo množstvo dobrovoľníkov a správnosť výpočtov bola implementovaná v spolupráci so Slovenskou komorou daňových poradcov. 

Ailina Hanková – Slovenská komora daňových poradcov: „Spolupracovali sme so Slovensko.Digital najmä po odbornej stránke pri zapracovaní výpočtov a testovaní aplikácie. Sme radi, že vznikla iniciatíva, ktorá zjednoduší a uľahčí živnostníkom elektronické podanie daňového priznania.“ 

Aplikácia rieši aj situáciu, ak si daňovníci nechcú podať daňové priznanie v termíne do 31.3.2021. Každý živnostník si cez web za pár sekúnd vytvorí formulár na odloženie daňového priznania o 3 alebo 6 mesiacov. Vygenerovaný súbor potom iba nahrá na portál Finančnej správy.