Cestovný ruchDopravaEkonomikaZahraničieZaujímavosti xa Publikované 26. júla 2022 zobraziť celý profil

Ak sa chystáte na služobnú cestu, no nepatríte medzi tých, ktorí často cestujú, prečítajte si tipy. Pomôžu vám vyhnúť sa stresu z cestovania či dokonca predísť nepríjemným situáciám. 

Preverte si podmienky pracovnej cesty vo vašej spoločnosti

Jedným z najdôležitejších krokov pred cestou je zhromaždenie potrebných informácií o pracovných cestách vo vašej spoločnosti. Ak cestujete pravidelne, dozaista týmito znalosťami už disponujete. 

Ak nie, zaujímať by vás mal hlavne spôsob rezervácie ubytovania, leteniek, transferov či vybavovania víz. V niektorých spoločnostiach je na tieto úkony poverená jedna osoba, inde si môžu zamestnanci rezervovať všetko potrebné sami, a to prostredníctvom spolupráce s externou cestovnou agentúrou.

Preverte si tiež, čo všetko si môžete nechať firmou preplatiť, respektíve, či budete platiť vlastnou alebo firemnou kartou. V prípade platby v hotovosti so sebou nezabudnite vziať všetky bločky a faktúry, ktoré po príchode odovzdáte na ekonomické oddelenie. Informujte sa o možnosti cestovného poistenia, no a v prípade cesty autom myslite aj na havarijné poistenie. V prípade pracovných ciest platí, že je lepšie byť pripravený, ako neskôr banovať.

Zdroj: pexels.com

Informujte sa tiež o danej krajine

Ďalšou dôležitou domácou úlohou predtým, než vyrazíte na služobnú cestu, je preverenie miestny zvykov krajiny, kam poputujete. Či už ide o kultúrne odlišnosti v bežnom živote, alebo v pracovnom prostredí, je profesionálne a žiadané urobiť si aspoň základný prieskum. Vďaka tomu môžete predísť možným faux pas, ktoré by mohli uškodiť nielen vám, ale aj firme, ktorú v zahraničí svojím vystupovaním a správaním prezentujete.

Etiketu, pravidlá obliekania, ale aj miestne zvyky si môžete veľmi ľahko dohľadať, či už vo forme videí alebo blogov. Na škodu určite nebude naučiť sa pár zdvorilostných fráz, ktoré môžu na pracovnom stretnutí príjemne prelomiť ľady. V čase ešte stále prebiehajúcej pandémie je taktiež povinnosťou zistiť si podmienky vstupu do krajiny, respektíve aktuálne platné hygienické, či bezpečnostné opatrenia danej krajiny.

Zdroj: pexels.com

Balenie a batožina

Ľudia sa často riadia názorom, že sa oplatí mať radšej toho viac, ako keby malo niečo chýbať. Skutoční profesionáli však na základe dobrej prípravy a prepracovaného itineráru presne vedia, čo budú potrebovať. 

V praxi platí, že ak to dĺžka a špecifikácia pracovnej cesty povoľuje, mali by ste sa pokúsiť zbaliť do príručnej batožiny. Skrátite tým váš pobyt na letisku, eliminujete šancu, že sa počas prepravy vaša odbavená batožina zatúla a zjednodušíte si tým aj transfery medzi letiskom a hotelom.

Zdroj: pexels.com

Veci, ktoré by ste mohli počas letu potrebovať, napríklad cestovné doklady, mobil, peňaženka a počítač, sa snažte mať neustále po ruke. Zabaľte si ich preto tak, aby ste kvôli nim nemuseli vybaľovať celý kufor. Pri balení myslite najmä na hlavný dôvod vašej cesty. Bolo by nepríjemné zabudnúť si zbaliť všetky potrebné podklady, ktoré budete počas vašej pracovnej cesty potrebovať.

Okrem práce vás zrejme čaká aj voľný čas. Zabaľte si preto okrem pracovného oblečenia aj neformálne oblečenie, ktoré dokážete využiť v rámci širokého spektra aktivít. Ak cestujete často, vyhraďte si obal s hygienickými potrebami, ktoré budete používať len pri cestovaní. Môžete ho tak mať už vopred zabalený v kufri, čím ušetríte tým čas strávený balením.

Zdroj: pexels.com

Okrem vecí, ktoré sú na palube lietadla zakázané, by ste mali doma nechať aj strach a neistotu z neznámeho prostredia. Myslite na to, že základom každej úspešnej pracovnej cesty je poctivá príprava.

Autor: Basta digital