Podnikanie xa Publikované 26. augusta 2023 zobraziť celý profil

Dnes komentuje:

Maxim Manturov, analytik spoločnosti Freedom Finance Europe

S vývojom digitálneho prostredia narastajú obavy o bezpečnosť a súkromie. Investovanie do spoločností zameraných na kybernetickú bezpečnosť, ochranu údajov alebo šifrovacie technológie môže byť preto veľmi atraktívne. Toto sú 3 akcie, ktoré v tejto oblasti považujem v súčasnosti za najsľubnejšie:

Spoločnosť CrowdStrike (CRWD)

CRWD stojí na čele odvetvia kybernetickej bezpečnosti novej generácie a poskytuje inovatívne riešenia na ochranu podnikov pred širokou škálou kybernetických hrozieb. Ich cloudová platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá a škálovateľná a slúžila podnikom všetkých veľkostí. Vďaka skúsenému manažérskemu tímu spája CrowdStrike odborné znalosti a preukázané úspechy v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Ich výhoda spočíva v rozsiahlych údajoch o umelej inteligencii, pričom na neustále zlepšovanie svojich algoritmov, ktoré sú denne aktualizované, využívajú informácie o narušeniach kybernetickej bezpečnosti v hodnote viac ako desať rokov. Spoločnosť nedávno predstavila nové produkty AI, napríklad bezpečnostného analytika AI s názvom Charlotte, a spolupracuje so spoločnosťou AWS s cieľom ďalej rozšíriť svoje AI možnosti.

Spoločnosť CrowdStrike dosiahla pôsobivé výsledky a prekonala prognózy rastu tržieb a zisku za rok 2024. Tento úspech možno pripísať rastúcemu dopytu po kybernetickej bezpečnosti, cloudovej bezpečnosti a trendom konsolidácie dodávateľov. Výsledky spoločnosti za prvý štvrťrok fiškálneho roka 2024 ukázali silný voľný peňažný tok, ktorý dosiahol rekordných 227,4 milióna dolárov, čo predstavuje 33 % tržieb a 44 % medziročný nárast.

Očakáva sa, že CrowdStrike ako rýchlo rastúca spoločnosť bude v nasledujúcich rokoch pokračovať vo svojej vzostupnej trajektórii. Jej cloudová platforma si získala značnú popularitu medzi podnikmi a očakáva sa, že dopyt po riešeniach kybernetickej bezpečnosti bude rásť. Spoločnosť CrowdStrike je lídrom na trhu a stojí na čele vývoja riešení kybernetickej bezpečnosti novej generácie. Pod vedením schopného manažmentu na čele s Georgeom Kurtzom, ktorý predtým pôsobil v spoločnosti McAfee, je spoločnosť pripravená na ďalší úspech v tomto odvetví.

Spoločnosť Palo Alto Networks (PANW)

PANW sa vďaka svojim silným stránkam v oblasti  bezpečnostného hardvéru a softvéru stala lídrom v odvetví kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť Palo Alto Networks, ktorá má najvyšší podiel na trhu kybernetickej bezpečnosti, vyniká vo výkonnosti sieťových firewallov a je na popredných miestach v rôznych subsegmentoch softvéru pre sieťovú bezpečnosť. V porovnaní s konkurentmi, ako je Fortinet, má Palo Alto Networks významnú konkurenčnú výhodu v oblasti bezpečnostného hardvéru.

Okrem toho je spoločnosť zaujala na trhu vedúce postavenie v oblasti s bezpečnostným vybavením s trhovým podielom 19,5 %. To posilňuje jej konkurenčnú výhodu a dokazuje jej odborné znalosti v oblasti poskytovania špičkových bezpečnostných riešení. Spoločnosť informovala investorov, že jej prevádzková marža vo výške 23 % v roku 2023 slúži ako základ pre ďalší rast v nasledujúcom finančnom roku, čo naznačuje pozitívnu trajektóriu ziskovosti.

Spoločnosť Palo Alto Networks ponúka komplexné portfólio bezpečnostných riešení novej generácie (NGS) vrátane firewallov, ochrany koncových bodov a zabezpečenia cloudu. Toto portfólio vykazuje silný medziročný rast o 60 % a generuje ročné príjmy vo výške 2,6 miliardy dolárov. Tieto čísla podčiarkujú silný dopyt po riešeniach Palo Alto NGS a zdôrazňujú ich význam na trhu.

Vďaka solídnej finančnej rozvahe má spoločnosť dobrú pozíciu na to, aby mohla efektívne slúžiť svojim zákazníkom a v strednodobom horizonte maximalizovať peňažné toky. Táto finančná sila umožňuje spoločnosti uspokojovať potreby zákazníkov a udržiavať udržateľnú trajektóriu rastu.

Spoločnosti Fortinet (FTNT)

Vďaka solídnej finančnej rozvahe má spoločnosť dobrú pozíciu na to, aby mohla efektívne slúžiť svojim zákazníkom a v strednodobom horizonte maximalizovať peňažné toky. Táto finančná sila umožňuje spoločnosti uspokojovať potreby zákazníkov a udržiavať udržateľnú trajektóriu rastu.

V predchádzajúcom štvrťroku dosiahli príjmy zo služieb, ktoré tvoria významnú časť celkových príjmov, 761,6 milióna dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 30 % a prvý takýto rast za posledných šesť mesiacov. Tržby za produkty tiež vzrástli o 35 %, čo je odrazom úspešného úsilia spoločnosti o rozšírenie svojho podielu na trhu. Hrubá marža sa v posledných štyroch štvrťrokoch pohybovala v rozmedzí 76 % až 78 % a v prvom štvrťroku 2023 dosiahla 76,3 %. Napriek miernemu poklesu stále vykazuje medziročný rast v porovnaní s hrubou maržou 74,4 % v prvom štvrťroku 2022. Na základe GAAP bola prevádzková marža 21,7 %, čo predstavuje výrazné zlepšenie oproti 15,8 % pred rokom.

Spoločnosť Fortinet vykazuje silný a trvalý rast v oblasti integrovaného zabezpečenia a sieťových riešení. Napriek zníženým podnikovým výdavkom v dôsledku inflačných tlakov a rastúcich úrokových sadzieb sa spoločnosť Fortinet ukázala ako odolná voči hospodárskym poklesom. Je to vďaka atraktívnej hodnotovej ponuke spoločnosti, ktorá zahŕňa cenovú výhodu získanú využitím ASIC na trhu SASE. Najnovšia verzia systému Fortinet, FortiOS 7.4 s ASIC FortiSP5, ponúka rýchlejšiu akceleráciu a nižšie celkové náklady na vlastníctvo. Okrem toho spoločnosť Fortinet strategicky diverzifikovala svoje príjmy v rôznych regiónoch, typoch zákazníkov a odvetviach, čo jej umožňuje vyrovnať sa s nepriaznivými makroekonomickými podmienkami a znížiť svoju expozíciu voči volatilite.

Rastúci trh kybernetickej bezpečnosti poháňaný technologickým pokrokom vytvoril pre spoločnosť Fortinet priaznivé prostredie. Rastúca sofistikovanosť kybernetických hrozieb viedla k prudkému nárastu kybernetických útokov na celom svete, čím sa kybernetická bezpečnosť stala nevyhnutnou. Spoločnosť Fortinet vyniká ako atraktívna investícia v odvetví kybernetickej bezpečnosti vďaka svojej schopnosti čeliť týmto neustále sa meniacim hrozbám. Napriek vysokej cene akcií spoločnosti Fortinet zostáva pre investorov atraktívnou možnosťou, najmä preto, že práca na diaľku, cloud computing a umelá inteligencia naďalej podporujú expanziu trhu kybernetickej bezpečnosti.

Výnimočná výkonnosť spoločnosti Fortinet, očakávaný rast v druhej polovici roka 2023 a neskôr v kombinácii s atraktívnou ponukou hodnoty robia z tejto spoločnosti atraktívnu investičnú príležitosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

O Freedom Finance Europe – kto sme?

Freedom Finance je medzinárodný online sprostredkovateľ známy pod značkou Freedom24. Klientom poskytuje všetko, čo potrebujú na úspešné investovanie – priamy prístup na najväčšie svetové burzy, profesionálnu analýzu cenných papierov a jednoduché obchodné aplikácie. Freedom Finance Europe je dcérskou spoločnosťou medzinárodnej investičnej skupiny Freedom Holding Corp. a akcie holdingu sa obchodujú na americkej burze Nasdaq. Oficiálne zastúpenia a agenti spoločnosti sa nachádzajú na Cypre, v Nemecku, Španielsku, Poľsku, Francúzsku a Grécku.

Jednoduchá investičná aplikácia a platforma Freedom24 je od júna 2021 dostupná aj pre českých a slovenských používateľov.

V roku 2022 previedla spoločnosť Freedom Finance Europe ukrajinským charitatívnym organizáciám 6,6 milióna eur na nákup sanitiek a humanitárnej pomoci. V roku 2023 spoločnosť venovala ďalšie 3 milióny eur na zahájenie projektu Freedom Space v spolupráci s charitatívnou nadáciou Pomáhajme spoločne, ktorého cieľom je zriadenie bezpečné prístrešky v 69 školách v 12 ukrajinských regiónoch.