EkonomikaPodnikaniePodujatia xa Publikované 1. júla 2019 zobraziť celý profil

Dňa 3. júna 2019 sa  uskutočnilo v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu„ Mladý inovatívny podnikateľ 2019“(išlo už o 13. ročník ). Jeho úlohou bolovyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti mladých kreatívnych, inovatívnych podnikateľov, ktorí sú úspešní vo svojom odvetví podnikania. Zároveň môžu byť inšpiratívnym príkladom pre mladých ľudí, ktorí chcú začať alebo začínajú podnikať.

Projekt  sa organizoval  aj v iných krajinách pod názvom Creative Young Entrepreneur Award

Organizovala ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska a inšpiratívnym magazínom Profit. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov.

Spoločnosť je medzinárodnou organizáciou mladých  lídrov a podnikateľov. V r. 2015 oslávila celosvetová JCI 100 rokov od svojho založenia. Združenie podnikateľov Slovenska je prvým záujmovým združením súkromných podnikateľov Slovenskej republiky založeným v novembri 1989. Jeho hlavným poslaním je zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Profit je mesačník o ľuďoch, ktorí svojím prístupom k peniazom, životu a sebe vedia inšpirovaťostatných. Odborná komisia podujatia vybrala z prihlásených z celého Slovenska 5 finalistov súťaže a to :

1. Ing. Martina Dudová, PhD. – spoločnosť Ing.Martina Dudová Buď kreatívny

v pravo: Ing. Martina Dudová, PhD.

Kozmetiku začala vyrábať ako hobby popri doktorandskom štúdiu chémie. V začiatkoch  mala malú vyrobňu, ktorú časom musela vymeniť za 3-násobne väčšiu, nakoľko sa záujem o produkty neustále zvyšoval. Pridal sa ku mne aj jej manžel Matúš, ktorý po pôrode ich dcérky pred 3 rokmi nastúpil namiesto nej na rodičovskú dovolenku.

Medzitým dokončila aj doktorandské štúdium, a firma sa rozrástla o ďalších 2 pomocníkov. V súčasnosti sa venuje  okrem vývoja a výroby kozmetiky pod vlastnou značkou Navia, aj vývoju novej značky Solution, ktorá je inovativna ako v spôsobe výroby za studena tak aj vo využití znalosti aromaterapie a vedecký podložených výsledkov surovín na základe klinických štúdií.

Spolupracuje tiež na vývoji a uvedení novej kozmetiky s obsahom kyslíka, ktorá v tomto prevedení na Slovensku nemá konkurenciu.

2. Bc. Jaroslava Wurll Kocanová – spoločnosť Jaroslava Wurll Kocanová, s.r.o.

v pravo: Bc. Jaroslava Wurll Kocanová

Náplňou firmy je tvorba spoločenských a svadobných šiat v dizajnovom prevedení. Jej nositeľkou je módna návrhárka Jaroslava Wurll Kocanová, ktorá našla svoju inšpiráciu v ľudovej kultúre. Nezameriava sa na ľudovú kultúru ako takú, snaží sa ju vniesť do modernej doby. Spája tradíciu s jednoduchými strihmi, tradičné nielen slovenské vzory, kladie dôraz na detail, na kvalitu materiálov, spracovanie a originalitu. Jej posolstvom je: zachovať ľudovú tradíciu, čo nám zanechali predkovia, na čo sme právom hrdí.

3. Mgr. Jakub Lajmon – spoločnosť In solutions, s.r.o.

v pravo: Mgr. Jakub Lajmon

S programovanim začal v 12 rokoch. V 15 rokoch vyhral letné sústredenie mladeže zamerané na programovanie ako najlepší programátor a na základe toho získal prvé komerčné projekty (vývoj webových systemov).

Pocas študia VŠ (Masarykova univerzita v Brne) postupne pribral 3 dalšich programátorov a vytvoril prvý tím. V roku 2014 bol prizvaný na projekt do USA na MIT a nasledne sa spojil s dalšimi dvoma podnikateľmi (jeden zUSA, druhý zo Slovenska) a spoločne začali budovať tím programátorov aj v Bratislave a cieliť sa na vačsie zákazky (prvé zákazky z USA, následne Nemecko, atď).

Aktuálny cieľ je zamerať sa na odprezentovanie skúsenosti a referencií a pretaviť ich do známej a uspešnej značky (zatial projekty získavali cez referencie) a stať sa synonymom IT firmy, ktorá navrhuje efektivne riešenia.

Vyvinul okrem iných 3 inovatívne projekty na mieru a to:

1. Projekt Venus – vytvorenie webového objednávacieho systému

2. Projekt Výtopňa – pre zážitkovú reštauráciu navrhli a vyvinuli pokladničný systém na mieru

3. Projekt Hlasový asistent pre pilotov – v súčasnosti testujú vyvinutý prototyp , ktorý zjednodušuje hobby pilotom získavanie aktuálnych informácií cez checklist.

4. Ing. Jana Troppová – spoločnosť Levellyn, s.r.o.

v pravo: Ing. Jana Troppová

Firma sa zaoberá výrobou korkových hračiek a korkového nábytku pre deti. Prináša na trh 100% prírodné produkty získané z obnoviteľných zdrojov našej planéty.

Spolupracuje v úzkom kruhu so špeciálnymi pedagógmi a vytvára pomôcky na mieru pre predškolské zariadenia, ale zároveň aj diagnostické centrá pre deti s poruchami. Hlavným cieľom je prinášať na trh nové produkty, ktoré prispievajú aj k rozvoju dieťaťa počas hry.

Taktiež sa chce venovať aj deťom s poruchami, pretože z jej pohľadu nedostávajú dostatok pozornosti. Korkové hračky sú ľahké, flexibilné pri náraze dieťaťa, tiché počas hry, čo prináša veľké výhody pre dieťa a pre hru.

5. Ing. arch. Tomáš Žáček – spoločnosť Ecocapsule s.r.o.

Ecocapsule dizajnuje a vyrába krásne, mobilné a energeticky nezávislé mikrodomy, ktoré sú pohaňané iba vetrom a slnkom a teda zelenymi energiami, a preto je vhodná na pozemky a miesta, kde nie je žiadna technická infraštruktúra. Može byť použita ako obytná jednotka, pop – up hotel, či karavan.

Momentálne pracuje i na office, entertainment a infrastructure variante. Produkt Ecocapsule nás reprezentuje na mnohých výstavách doma i v zahraničí a bol už umiestnený dokonca aj na Time Square v New Yorku.

Udelenie špeciálnych cien:

„Cena BMW za inovatívnosť“ – Cenu získal Ing. arch. Tomáš Žáček – spoločnosť Ecocapsule s.r.o.

„Cena Profitu za najinšpiratívnejší  podnikateľský príbeh“ – Cenu získala Ing. Martina Dudová, PhD. – spoločnosť Ing. Martina Dudová Buď kreatívny.

„Cena J&T Banky za najväčší ekonomický potenciál“ – Cenu získal Mgr. Jakub Lajmon, -spoločnosť In solutions, s.r.o.

„Cena JCI-Slovensko za inovatívne podnikanie“ – Cenu získali: Ing. Jana Troppová – spoločnosť Levellyn, s.r.o. a Bc. Jaroslava Wurll Kocanová – spoločnosť Jaroslava Wurll Kocanová, s.r.o.

„Cena podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu-mladému podnikateľovi v oblasti informačných technológií“ – Cenu získal Mgr. Jakub Lajmon – spoločnosť In solutions, s.r.o.

Absolútny víťaz – hlavná cena. Na základe rozhodnutia odbornej komisie pre posudzovanie nominácií sa absolútnym víťazom stal Ing. arch. Tomáš Žáček – spoločnosť Ecocapsule s.r.o.

Generálny partner projektu : J&T Banka

Špeciálny partner projektu : Slovak Business Agency