EkonomikaFinancie na podnikaniePodnikaniePodpora startupov xa Publikované 13. júna 2017 zobraziť celý profil

BRATISLAVA 14. júna 2017 – Spojenie výrobných firiem a inovátorov je cieľom medzinárodného projektu OpenMaker. Jeho súčasťou je séria podujatí, možnosť konzultovať inovačné projekty a súťaž o cenu – 20 000 eur pre každý z piatich z podporených projektov.
Aktuálne sa môžete prihlásiť na MATCHMAKING WORKSHOP.  Podujatie sa uskutoční 22.06.2017 v Bratislave a je skvelou príležitosťou pre výrobné firmy ako aj pre inovátorov prezentovať svoju firmu, aktuálne výzvy či oblasti pre inovácie.

Priamo na workshope sa tak môžete navzájom inšpirovať a nadviazať cenné kontakty. Okrem toho na podujatí vystúpia naši rakúski partneri, ktorý už druhý rok organizujú vo Viedni úspešnú súťaž INDUSTRY MEETS MAKERS. V rámci nej renomované rakúske firmy prezentujú zadania, ktoré potom realizujú inovátori.

Spíkrami budú Manfred Czujan a Sandra Stromberger.

Manfred Czujan je podnikateľ, inovátor a konzultant. Je jedným z iniciátorov charitatívneho projektu Help2day a spoluzakladateľom start-upu Smartgreen Solutions. V roku 2016 ich produkt Smartbeet stal jedným z najúspešnejších projektov v rámci súťaže IndustryMeetsMaker.

Sandra je podnikateľka, konzultantka a inovátorka. Aktuálne sa venuje témam súvisiacim s konceptom Priemysel 4.0 – inteligentné továrne, internet vecí, robotika a 3D tlač.
V roku 2016 založila súťaž Industry meets Makers a angažuje sa v iniciatíve DigitalCity.Wien.

PROJEKT OPENMAKER

Projekt OpenMaker podporuje vytváranie partnerstiev a inovačných projektov medzi existujúcimi výrobnými firmami a kreatívnymi inovátormi  (po anglicky makers). Spoločná spolupráca môže byť prínosná pre obe strany. A navyše efekt ich spolupráce môže mať pozitívny vplyv na lokálnu ekonomiku a širšiu spoločnosť.

Dlhodobo sa inovácie chápu príliš úzko

Budúcnosť však nie je len v start-upoch, ktoré prinášajú inovatívne technologické riešenia. Realitou je, že inovácie obsahujú široké spektrum ideí, nielen malý rozsah technologických inovácií. Súčasnosť totiž prináša novú komplexnosť organizovania vecí a práve v takej situácii majú otvorené inovácie svoje využitie.
Projekt OpenMaker realizuje desať partnerov zo šiestich európskych krajín od novembra 2016 do októbra 2018 a je podporený v rámci programu Horizont 2020. Slovenským partnerom projektu je firma Centire, s.r.o..

OPENMAKER AKCELERÁTOR

V rámci projektu sme 1. júna 2017 už spustili OpenMaker akcelerátor. Ten je spolu s ďalšími troma akcelerátormi naprieč Európu jedným z nosných pilierov medzinárodného projektu OpenMaker.

Hlavným spíkrom podujatia bol Indy Johar, architekt, spolutvorca mnohých projektov otvorenej výroby, expert na inovácie v Young Foundation a hosťujúci profesor na University of Sheffield. V rámci svojej práce pre platformu Project00.cc sa podieľal na významných výskumných zadaniach a projektoch ako wikihouse.cc alebo opendesk.cc.  Aktuálne sa venuje téme verejných inovácií.
Indy Johar na otvorení OpenMaker akcelerátora predstavil nielen koncept otvorenej výroby a otvorených inovácií, ale pútavo porozprával aj o výzvach, ktoré nás v najbližších rokoch čakajú.

Otázka otvorených inovácií je pritom podľa I. Johara v súčasnom svete základnou. Jednou z najväčších výziev, ktoré v našej industriálnej a post-industriálnej spoločnosti máme, je, odkiaľ pochádza inkluzívny rast, ktorý prispieva k demokratizácii.

Často sa totiž za demokraciu považujú len voľby

Avšak výzvou zostáva, ako sa dá demokratizovať kapacita pre inovácie a ako sa dajú podporovať inovácie nielen na úrovni vedenia firiem, ale aj v dodávateľskom reťazci a celkovo na systémovej úrovni. Preto je potrebné si podľa I. Johara odpovedať na otázku, ako zabezpečíme, aby každá časť a každý člen systému inovovali a aby prínos z inovácií zostal nielen v organizácii, ale sa aj rozšíril?

Pozrite si video: Open Maker Accelerator