eKasaEkonomikaFinančná správaPodnikanie xa Publikované 26. marca 2019 zobraziť celý profil

Dlho očakávaný okamih je už tu. Prvé certifikované pokladnice, ktoré mali byť známe už oveľa skôr, spoznávame až skoro koncom marca. Pripomenieme si, že od 1. apríla 2019 je povinnosť pre novovzniknuté firmy automaticky prejsť na systém eKasa. Keby neboli certifikované pokladnice do konca marca – jediným východiskom by bola pre nich virtuálna registračná pokladnica „VRP“. No registrácia na finančnej správe taktiež trvá pár dní. Takže ťažko odhadnúť ako tomu bude teraz, keď nastane „boom“ a zhon.

Pokladnice Elcom sú prvé certifikované 

Finančné riaditeľstvo SR udelilo 26. marca 2019 v poobedných hodinách prvé certifikácie pre pokladnice Elcom Euro 50 a Euro 150. Podnikatelia si tak môžu bez obáv objednávať tento model pokladníc. Zoznam certifikovaných pokladníc si môžete pozrieť tu – ZOZNAM PLATNÝCH ROZHODNUTÍ O CERTIFIKÁCII POKLADNIČNÝCH PROGRAMOV A CHRÁNENÝCH DÁTOVÝCH ÚLOŽÍSK

Prvé udelené certifikácie pre podnikateľov ešte neznamenajú výhru

Podstatný je fakt – koľko pokladníc bude mať spoločnosť Elcom k dispozícii = skladom.

Podľa zoznamu / poradia sa budú pridelovať aj pokladnice pre žiadateľov (vychádzame zatiaľ z doposiaľ známych informácií). Preto by podnikatelia nemali svoje rozhodnutia odkladať, lebo môže nastať pre nich veľmi nepríjemná situácia, keď bude dopyt tak veľký, že nových certifikovaných pokladníc nebude na trhu dostatočné množstvo. V tom prípade by to pre nich znamenal fakt, že síce majú svoju „starú“ registračnú pokladnicu, ale žiaľ po 1. 7. 2019 ju už nesmú používať.

Riešením by bolo krátkodobé použitie virtuálnej registračnej pokladne „VRP“. Podnikatelia, ktorí sa chcú vyhnúť týmto riešeniam na poslednú chvíľu – odporúčame, aby si včas zaobstarali „aktualizačný balíček“ alebo objednali novú registračnú certifikovanú pokladnicu. Ušetria si kopec starostí a problémov.