eKasaEkonomikaFinančná správaPodnikanieÚčtovníctvo xa Publikované 5. marca 2020 zobraziť celý profil

Finančná správa odhalila vďaka eKase ďalších nepoctivých podnikateľov. Finančná správa upozorňuje, že takýmto konaním sa zbytočne podnikateľ vystavuje riziku vysokej pokuty. Pri opakovaných porušeniach zákona hrozia podvodníkom aj ďalšie sankcie ako napr. uzavretie prevádzky či odobratie živnostenského oprávnenia. Vďaka eKase má totiž finančná správa efektívny nástroj na odhalenie takéhoto protiprávneho konania.

Finančná správa zaviedla eKasu ako ďalší nástroj v boji proti daňovým podvodom

Vďaka tomuto systému odhalila ďalších nepoctivých podnikateľov. V Trnavskom kraji príslušníci finančnej správy zabezpečili pokladnicu a uložili pokutu 3 300 eur podnikateľovi, ktorý podvádzal pri vydávaní pokladničných dokladov. Od novembra minulého roku vydal 2 064 simulovaných dokladov v celkovej hodnote približne 229 129 eur. V systéme eKasa však zaevidoval len 149 dokladov v celkovej hodnote 19 499,30 eur, čo predstavovalo iba necelých 8,5 % celkovej tržby, resp. 7,2 % dokladov. Odhadovaný únik na DPH činí 40 000 eur. So zaistenou pokladnicou a pokutou 2 000 eur skončil aj podnikateľ z Nitrianskeho kraja.

V oboch prípadoch dostala finančná správa prvotný podnet cez aplikáciu Over doklad, ktorú využíva už viac ako 25 000 občanov. Každý z nich sa tak stáva zároveň „kontrolórom“ finančnej správy. Radi by sem upozornili používateľov aplikácie na možnosť priložiť aj fotografiu predmetného pokladničného dokladu.
Finančná správa okrem toho vybrala na kontrolu 15 podnikateľských subjektov, ktoré boli podozrivé z vydávania simulovaných dokladov. U podozrivých subjektov stúpla tržba po zverejnení tlačovej správy o 48 %.

Najnovšie prípady opäť dokazujú, že online napojenie pokladníc na finančnú správu má zmysel a stalo sa účinným opatrením v boji proti daňovým podvodom. Finančná správa vie vďaka eKase identifikovať pokusy o podvod. Od začiatku roku sme vykonali takmer 1 600 kontrol, pričom v 773 prípadoch sme zistili porušenie zákona. V kontrolných akciách bude finančná správa pokračovať.

zdroj: FS SR