Digitálne platformyEkonomikaFinančná správaFinančný manažmentÚčtovníctvo xa Publikované 9. marca 2018 zobraziť celý profil

Od 1.1 2018 vznikla nová daňová povinnosť pre digitálne platformy a slovenských podnikateľov. Viac o nich sa dozviete v článku nižšie alebo priamo na portáli Finančej správy – https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/digitalne-platformy

Následne sa k danej téme začali vyjadrovať aj Booking.com a Ministerstvo financií a Finančná správa. Ich vyhlásenia si prečítate nišžie:

Každá digitálna platforma by mala mať aj u nás na Slovensku zriadenú prevádzkáreň. Podľa toho sa bude ďalej postupovať a zdaňovať príjem pre slovenských sprostredkovateľov / podnikateľov. No a tu nastáva problém. Ako a kde si to môžeme zistiť?

Oslovili sme Finančnú správu, aby nám odpovedala:

Dobrý deň,
V prípade pochybnosti o tom, či zahraničná digitálna platforma je registrovaná pre daň z príjmov v Slovenskej republike,  a teda  či má daňovník povinnosť zraziť daň z platby za sprostredkovanie predaja svojich služieb, môže si daňovník túto skutočnosť preveriť u konkrétneho operátora digitálnej platformy, alebo u príslušného správcu dane. Správca dane je oprávnený poskytnúť informáciu len o tom, či je zahraničná digitálna platforma registrovaná a pri poskytovaní informácie o registrácii daňový úrad postupuje  spôsobom a v rozsahu vymedzenom v § 53 ods.1 zák. č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov.
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

Aj odborníci sa zhodli, a zrážkovú daň odporúčajú vypočítať a uhradiť

nakoľko medzinárodné zmluvy umožňujú vykonať tento krok v každej krajine podľa ich legislatívy. No ako sa dopátrať k tomu, či je digitálna platforma u nás zaregistrovaná a má prevádzkareň? Finančná správa ďalej dodáva na svojej FB stránke už trochu inú reakciu a uvádza, že sa jedná o daňové tajomstvo. Z toho dôvodu nie je možné verejne vytvoriť kompletný zoznam týchto prevádzkární :

Dobry den, nie je mozme informovat takýmto spôsobom o tom, ktoré spoločnosti si zaregistrovali stálu prevádzkareň, nakoľko to podlieha daňovému tajomstvu. Výnimkou by bola situácia, ak by sa zaregistrovali aj na DPH. V takomto prípade o danove tajomstvo nejde a tento zoznam je verejne prístupný na portáli v casti Informačné zoznamy. Cize nejde o to, ze by sme takuto informaciu zverejniť nechceli, ale o to, ze v zmysle zákona to nie je mozne. Ďakujeme.

Aký je váš názor? Uveďte ho nižšie do komentárov. K danej téme je priveľa otázok. Aká je tá vaša?

Zdroj: Finančná správa / Facebook