Používanie AI vo firmách a právne limity

Dátum semináru: 03.02.2025 - 03.02.2025

Dátum semináru: 12.06.2025 - 12.06.2025

Dátum semináru: 20.10.2025 - 20.10.2025

Adresa: , ONLINE

Téma kurzu: Právo, legislatíva, zákony

Kategória: PrávoLegislatíva zákony od 235 € bez DPH

Školitel

JUDr. Ivan Biacovský

Pri objednávke zadajte do poznámky kód "podnikatelskecentrum" a získate zľavu 10%

Používajú vaši zamestnanci pri práci AI? Ako by ste mali chrániť vaše firemné dáta, aké pravidlá dohodnúť so zamestnancami? Počas školenia zodpovieme na otázky, ktoré by mali zamestnanci a zamestnávatelia poznať v súvislosti s používaním AI vo firmách.
všetkým záujemcom o problematiku

Firmy dnes dôsledne dbajú výber svojich dodávateľov a stanovujú pre nich striktné povinnosti. Je paradoxom, že tým istým firmám, prostredníctvom vlastných zamestnancov, fakticky a bez zmluvy poskytujú služby producenti voľne dostupnej generatívnej AI. Podieľajú sa, či priam tvoria firmám dokumenty, zdrojové kódy, textové a audio(-)vizuálne výstupy a pod.

Do firiem fakticky už dávno vstúpili napr. voľne dostupné webové prekladače, no vplyv generatívnej AI je násobne väčší. Nepochybne môže ísť o dobrého pomocníka, no chybný výstup, či porušenie autorských práv môže mať na firmu priamy dopad.

Zákazy nie sú riešením, a to ani vo vzťahu ku generatívnej AI. Riešením je poznanie tohto potenciálneho pomocníka a vedomosť o jeho (právnych) limitoch.

Zodpovedanie niekoľkých základných otázok dokáže významne prispieť k rozhodnutiu, či používať generatívnu AI vo firme a ak áno, tak za akých podmienok.

Zamestnávatelia a zamestnanci by na úvod mali poznať odpovede na nasledovné otázky:

– Čo generatívna AI je a aké sú základné princípy jej fungovania? Pôjde o používanie text-to-text (esej), text-to-code, text-to-art alebo iné? Je potrebné vedieť, že je to len systém, v skutočnosti nám nerozumie, nehľadá za nás riešenia, napriek presvedčivému pôsobeniu výsledku sa môže mýliť (a aj sa mýli), musí sa kontrolovať a užívateľ nesmie stratiť ostražitosť;

– Komu patria a kto je zodpovedný za Vstupy, Výstupy a celkový Obsah?

– Ako je to s dátami a dajú sa chrániť? Firmy majú podpísané NDA, no zamestnanci bežne vkladajú mnoho dát do zadaní, z ktorej sa generatívna AI následne učí a aktívne ich používa. Citlivé dáta tak ľahko môžu uniknúť.

– Ako je to s porušením autorských práv a s plagiátorstvom?

– Môžeme výstup generatívnej AI prezentovať za svoj vlastný?

– Má producent generatívnej AI titul požadovať odškodnenie od užívateľa, ak je producent žalovaný treťou osobou?

všetkým záujemcom o problematiku