PodnikanieRozhovoryZaujímavosti
Publikované 23. februára 2021 zobraziť celý profil

Mnoho podnikateľov, hlavne tých začínajúcich, si myslí, že podnikanie je prechádzka ružovou záhradou, v ktorej na každom strome visia peniaze a stačí ich iba „zberať“. Realita a nástrahy v biznise sú však trochu iné. Prežije len ten silný. Platí to nielen na Slovensku, ale všade vo svete.

Dôkazom môže byť aj fakt, že uškodiť firme nemusí iba konkurencia či nespokojní zákazníci, ale i samotný štát v podobe úradníka, ktorému pečiatka dáva „neobmedzenú moc“. V praxi potom vidíme kontroly a rozhodnutia, kde dovolať sa pravdy dokáže iba skúsený a zákonov znalý odborník. Že nejde o žiadne „drobné“ si povieme v nasledovnom rozhovore s JUDr. Patrikom Benčíkom, z advokátskej kancelárie BENČÍK & PARTNERS, s.r.o.

Môžete sa nám v skratke predstaviť? Ako dlho ste na trhu a čomu sa venujete?

Po absolvovaní štúdia práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1998 som začal pracovať ako právnik oddelenia právnych služieb a daňovej exekúcie na vtedajšom pracovisku Daňového riaditeľstva SR v Trnave.

Ako absolvent práva som dostal prvý prípad, kedy som mal zastupovať štát v súdnom spore o 1 milión Eur.

Vedúca ma hodila „do hlbokej vody“, čo sa nakoniec ukázalo ako dobré rozhodnutie. Zastupoval som približne 50 súdnych prípadov ročne a na Najvyšší súd SR som vtedy chodil skoro každý týždeň ako „na klavír“. To predurčilo môj ďalší profesionálny vývoj. Od 01.07.2003 som získal advokátsku licenciu a začal som pracovať ako advokát. Na začiatku som v prešovskom kraji 2 roky zastrešoval ako jediný advokát projekt bezplatnej právnej pomoci.

Zmluvu som mal podpísanú s Ministerstvom spravodlivosti SR a bezplatnú právnu pomoc som poskytoval vždy jeden deň v týždni 6 hodín. Stávalo sa, že za 6 hodín som vybavil aj 30 klientov. Neskôr projekt bezplatnej právnej pomoci prebral štát a v súčasnosti je v gescii Centra právnej pomoci.

Keďže som vzišiel z finančnej správy, vedel som, kde sú slabiny, a preto som sa začal špecializovať na daňové právo, zastupovanie daňových subjektov v daňovej kontrole a žalovanie daňových rozhodnutí. Posledných 5 rokov k tomu pribudla aj obhajoba v trestnom konaní obvinených z daňových trestných činov. V súčasnosti som advokát 17 rokov.

Článok pokračuje pod reklamou

Aké je hlavné zameranie Vašej advokátskej kancelárie?

Advokátska kancelária BENČÍK & PARTNERS, s.r.o., sa špecializuje na daňové právo a daňové kauzy. Dovolím si povedať, že v tejto oblasti máme jeden z najväčších počtov prípadov súdnych sporov na Slovensku. 

V súčasnosti je na mojom konte vyše 300 súdnych sporov s finančnou správou.

Podnikatelia mali na začiatku strach žalovať daňový úrad, pretože sa báli represií zo strany finančnej správy. Moje skúsenosti sú skôr opačné: daňové úrady si zvážia, či prídu k takému daňového subjektu nabudúce na daňovú kontrolu, pretože vedia, že ten sa bude brániť všetkými dostupnými právnymi prostriedkami. Podanie daňovej žaloby má aj jeden ďalší pozitívny efekt: stopnutie ďalších daňových kontrol do právoplatného skončenia súdneho konania.

Chcem zdôrazniť, že nie som daňový poradca, ale daňový advokát

Znamená to, že v praxi zväčša presadzujem právny názor daňového poradcu alebo účtovníka v súdnom spore s finančnou správou. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že šanca na úspech v daňovom spore je fifty-fifty.

Na rok 2020 ste mali cieľ ušetriť podnikateľom 1 milión eur. Aký bol nakoniec výsledok?

Cieľ sa nám podarilo prekonať a moja advokátska kancelária ušetrila klientom na daňových dorubkoch v roku 2020 vyše 1 300 000 EUR.

Toto číslo ma potešilo, pretože je to rekord v 17-ročnom fungovaní advokátskej kancelárie. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo advokátska kancelária v predchádzajúcich rokoch väčšinu káuz vyhrávala v súdnom konaní, v roku 2020 vyše 50 % vyrubeného rozdielu dane vyhrala klientom v daňovom konaní. Pre klientov je tento pomer výhodný, pretože sa vyhli často zdĺhavému súdnemu konaniu.

Viete spomenúť aj o aké prípady sa jednalo? 

Ako advokát som viazaný daňovým tajomstvom, ale môžem prezentovať iba niektoré súdne spory ako modelové situácie.

Minulý rok som zastupoval klienta, ktorému Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) zablokoval na bankovom účte finančné prostriedky vo výške 250 000 EUR. Tento prípad sa nám podarilo „uhrať“ vo vyrubovacom konaní, KÚFS predbežné opatrenie zrušil a finančné prostriedky odblokoval.

V druhej kauze daňový úrad zmeškal 1- ročnú lehotu na vykonanie daňovej kontroly o 2 dni, pričom platná súdna judikatúra hovorí, že v takom prípade má protokol z daňovej kontroly punc nezákonne získaného dôkazu a nezákonné sú aj ďalšie procesné úkony od toho sa odvíjajúce. Klientovi sme ušetrili 120 000 EUR.

V treťom prípade klient vyvážal cukor do Maďarska a daňový úrad mu vyrubil na DPH skoro pol milióna eur. Daňový úrad ale zmeškal 5-ročnú prekluzívnu lehotu na vyrubenie dane a súdny spor s finančnou správou sme vyhrali.

Štvrtý prípad som, bohužiaľ, prehral. Išlo o daňovú kontrolu odpočtu DPH z kúpy luxusného automobilu Lamborghini za vyše 500 000 EUR. Daňový úrad posúdil kúpu motorového vozidla ako kúpu luxusného automobilu za účelom zábavy a nepriznal odpočet DPH 100 000 EUR. Súdny spor na krajskom súde sme prehrali, ale proti rozsudku sme podali kasačnú sťažnosť a o veci tak s definitívnou platnosťou bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Článok pokračuje pod reklamou

Kde najviac podľa vás pochybuje štát / úradník? Prečo je tomu tak?

V súdnom konaní je dôkazné bremeno na žalobcovi. V daňovom konaní je opačne otočené dôkazné bremeno a dôkazná povinnosť zaťažuje daňový subjekt. Klienti často prídu za mnou do advokátskej kancelárie, že majú daňovú kontrolu a že nech im daňový úrad dokáže, že pochybili. V daňovom konaní to ale tak nefunguje: stačí, aby daňový úrad spochybnil určitý výdavok a je to daňový subjekt, ktorý musí dokazovať, že má pravdu.

Daňové úrady v minulosti robili často chybu v tom, že zmeškali 1-ročnú lehotu na vykonanie daňovej kontroly a súdy ich za to potrestali zrušením rozhodnutia o vyrubení rozdielu dane. V daňovej kontrole ani tak nejde o právne nuansy, ale o dokazovanie. Preto klientom hovorím, že musia daňovému úradu predkladať „dôkazy, dôkazy a ešte raz dôkazy“. Je to celé o dokazovaní.

Daňové subjekty robia chybu v tom, že často nechodia na ústne pojednávania o výsluchu svedkov, na čo majú právo. Daňové úrady zase robia chybu, že vykonávajú daňovú kontrolu štýlom „o nás bez nás“, „sušia“ dôkazy, s ktorými kontrolovaný daňový subjekt oboznámia až tesne pred vyhotovením protokolu z daňovej kontroly.

Moja rada je, že ak sa v daňovej kontrole dlho nič nedeje, mal by daňový subjekt nahliadnuť do spisu, aby nebol neskôr prekvapený.

Máte aj nejaké publikačné aktivity?

Áno, som autorom publikácie DAŇOVÉ JUDIKÁTY, ktorá vyšla vo vydavateľstve EUROKÓDEX, s.r.o., v roku 2018, autor publikácie DANE A SÚDNE ROZHODNUTIA, ktorá vyšla vo vydavateľstve SEPI, s.r.o., v roku 2003, a publikácie DAŇOVÉ VZORY 2015, ktorá vyšla vo vydavateľstve PRO BONO, s.r.o., v roku 2016.

Okrem toho som spoluautorom titulu PRAKTICKÝ SPRIEVODCA DAŇAMI (Verlag Dashöfer) a VZORY ZMLÚV A PRÁVNYCH PODANÍ (Poradca podnikateľa, s.r.o.). Okrem toho som autorom stoviek odborných článkov z daňového a obchodného práva. Publikoval som 500 právnych poradní pre týždenník TREND. Okrem toho som lektorom na odborných seminároch, na ktorých prednášam problematiku daňovej kontroly a daňových judikátov. Semináre som si pred COVID-19 sám organizoval, uskutočňovali sa 1-2x ročne a prioritne boli určené pre mojich klientov.

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *